Fatih sultan mehmet ile yahudi arasındaki olay

Hazret-i Padisah Fatih Sultan Mehmethan zamanında yapılacak bir camii insaati icin bir yerde uygun gorulen araziyi fatih istimlak eder. Ve fermanıda mühürleyerek istimlak kararını tasdikler. Fakat bu arazinin sahibi bir yahudidir. Bu olay uzerine istimlak kararını kendine yediremeyen yahudi kadıya giderek koca padisahı sikayet eder. Kadı padisahı huzuruna cıkarır. Her iki tarafıda dinledikten sonra kadı kararını açıklar:
Padişahın mühür vurduğu sağ eli kesilecek..
Fatih Sultan Mehmet karara tepkisiz kalıp bir tek cümlesine bile karşı gelmemiştir.
Bu karar uzerine yahudi yahu koskoca padisahın elini kesecekler ve bunu sadece benim arazim istimlak edildi diye yapacaklar diye düşünerek kararından vazgecer. Kadi Fatih Sultan Mehmet’e dönerek eğer padişahlığına güvenipte benim verdiğim karara karşı gelseydin şu gördüğün topuzla senin kafanı ezer seni oracıkta öldürürdüm der. Kadının bu cümlelerine istinaden koca Sultan Fatih’te eğerki sende benim padişahlığıma aldanip farklı bir karar verseydin bende senin kafanı kılıcımla koparırdım der.
Yahudiye gelince …
Bu adalet sistemine ve bu kadar insanlıga yüreği ne kadar haz etmistir ki o karar verildikten sonra şikayetini geri alir ve müslümanlıgı kabul ederek o anda sahadet eder.

Yonetici tarafından 5 Aralık 2015 tarihinde yazıldı. 2009 kişi inceledi , 1 kişi yorumladı.

Bu zamana kadar yapılan yorum sayısı : (1 Yorum)

  • 16 Aralık 2015 / 21:20
    Yonetici

    çok güzel bir hikaye, tebrikler.

Kahkaha.Net © 2015 Tüm Hakları Saklıdır.
İzinsiz Site İçerisindeki Materyalleri Kopyalamak Yasaktır.